چگونه در تهران مخزن آب انتخاب کنیم و بخریم؟

از گذشته های نه چندان دور در شهر تهران و بسیاری دیگر ازشهرهای کشورمان ایران مردم از انواع مخازن آب از جنسهای ورق گالوانیزه ، ورق استیل ضد زنگ ، بتنی و فایبر گلاس استفاده می کرده اند. امروزه به دلایل متعددی هموطنانمان ترجیح می دهند از مخازن پلی اتیلن برای ذخیره سازی آب در تهران استفاده نمایند. در این مقاله می خواهیم خیلی کوتاه نقاط قوت و ضعف این مخازن را بررسی کنیم:
مخازن بتنی:
این مخازن در کنار وزن بسیار سنگین دارای استحکام قابل توجهی هستند. با وجود استحکام بسیار زیاد که مزیت مهمی است ولی وزن بسیار سنگین، امکان ترک برداشتن و نشت آب و ... استفاده از این مخازن را به عنوان یک مخزن آب خانگی عملا منتفی کرده است. 
مخازن فلزی ( استیل ضد زنگ ):
مخازن استیل 316 یکی از گرانقیمت ترین و ماندگار ترین مخازن آب هستند. استفاده از این مخازن به دلیل قیمت بسیار بالا و همچنین هزینه حمل و نصب بالا بیشتر محدود به محیطهای صنعتی شده است و چندان کاربرد خانگی ندارد.
مخزن فلزی ( ورق گالوانیزه ):
با وجود قیمت پایین این مخازن به دلیل زمانبر بودن تولید ، طول عمر و ماندگاری پایین به دلیل خوردگی ناشی از زنگ زدگی و جابجایی دشوار و پر هزینه و... هم اکنون استفاده از این مخازن در بسیاری از شهرها از جمله تهران بسیار محدود شده است. لازم به ذکر است در انواع صنعتی این مخازن که بیشتر به عنوان مخزن آب هوایی دیده می شوند به دلیل استفاده از ورقهای ضخیم و همچنین تجدید دوره ای پوشش ضد خوردگی داخل این مخازن همچنان مورد استقبال هستند و در ساخت مخازن بالای 30000 لیتر دارای کاربردهای متنوعی هستند.
مخزن فایبر گلاس:
با وجود ضد خوردگی بودن این مخازن امکان تولید آنها به صورت دستی و کارگاهی ولی به دلیل قیمت نسبتا بالای نوع فودگرید آن ( ساخته شده با رزین های بهداشتی) استفاده از این مخازن نیزبه عنوان مخزن آب خانگی ، مورد استقبال همشهریان تهران قرار نگرفته است.

مخزن پلی اتیلن
در اینجا وقتی صحبت از مخازن پلی اتیلن می کنیم منظورمان مخازنی هستند که از مواد اولیه کاملا نو و فودگرید تولید می شوند و امتیازاتی که ذکر می شوند شامل مخازن پلی اتیلنی که از مواد بازیافتی تولید می شوند، نیست. 
• مخازن پلی اتیلن فودگرید محکم ، سبک و در مقایسه با سایر انواع مخازن، دارای قیمت بسیار مناسبی هستند.
• امتیازات این ماده اولیه اجازه می دهد در اشکال بسیار متنوعی مخازن پلی اتیلنی قابل تولید باشند. 
• به دلیل سبکی و راحتی جابجایی این مخازن و همچنین نصب بسیار آسان اتصالات آببندی شده ، به راحتی می توان از این مخازن استفاده کرد. 
• صدردرصد ضدخوردگی هستند
• طول عمر و ماندگاری بسیار زیاد
• کاملا بهداشتی و مورد تایید مراجع بین المللی ماند سازمان غذا و داروی آمریکا FDA Approved

بازخوردها